Zwierzę w domu alergika

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z alergizującymi zwierzętami/ fot. Fotolia
Każde dziecko chce mieć w domu pupila, którym będzie się zajmować, który będzie najlepszym przyjacielem, maskotką i towarzyszem przygód jednocześnie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a przyczyną może być alergia. Co zrobić w takim przypadku? Czy muszę zabronić dziecku posiadania wymarzonego pupila, jeśli jest alergikiem?
/ 30.04.2011 22:32
Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z alergizującymi zwierzętami/ fot. Fotolia

Dlaczego rozwija się alergia na zwierzęta?

Alergia na zwierzęta dotyczy wielu osób, szczególnie w młodszym wieku. Najbardziej alergizujące są sierść i naskórek, które są szczególnie rozpowszechnione w środowisku domowym. Dodatkowo na rozwój uczulenia wpływa mocz czy ślina zwierząt, a kontakt z nimi jest nieunikniony. W wyniku zadziałania bodźca uwalniają się przeciwciała klasy IgE, które aktywują w kolejności następne komórki. Kaskada ta prowadzi do rozwinięcia się objawów, głównie ze strony układu oddechowego i skóry.

Unikanie alergenów

Najlepszym rozwiązaniem jest więc unikanie kontaktu z alergizującymi zwierzętami. Jest więc oczywistym, iż nie można trzymać w domu zwierzęcia, które alergizuje dziecko, nawet wbrew jego oczekiwaniom. Uczulenie na jeden gatunek zwierząt nie determinuje jednak uczulenia na inne. Dziecko ma silne objawy po kontakcie z kotem? Może Waszą rodzinę zadowoliłby mały pies? Zbadaj koniecznie dziecko również pod kątem innych alergii, by rozważyć optymalne dla Was rozwiązanie.

Moje dziecko jest uczulone na wszystkie futrzaki

Zobacz też: Czy Twoje dziecko ma alergię wziewną?

Najtrudniejszą dla rodzica sytuacją jest ta gdy dziecko jest uczulone na wszystkie typy zwierząt futerkowych. Nic nie da płacz i proszenie o psa czy królika, jeśli po każdym kontakcie z puszystym futerkiem dziecko rozwija silną reakcję. Przypomnij dziecku jak czuło się po ostatnim kontakcie ze zwierzęciem - czy chciałoby to przeżywać codziennie? Wytłumacz, że mieszkając pod jednym dachem będzie mieć te objawy bardzo często i że mogą się nawet nasilać stanowiąc poważne zagrożenie.

Różnorodność kluczem do sukcesu

Zobacz też: Czy kupić dziecku zwierzaka?

Przecież świat zwierząt jest niezmiernie różnorodny i nie ogranicza się tylko do futrzaków. Równie dużo frajdy może sprawić hodowanie żółwi czy rybek i również w ten sposób można dziecko uczyć wrażliwości i odpowiedzialności. Zapewne biorąc pod uwagę za i przeciw znajdziesz dla Twojej rodziny najlepsze rozwiązanie.

Pies na horyzoncie

Zakaz kontaktu ze zwierzętami dotyczy nie tylko posiadania zwierzęcia w domu.

Alergik musi unikać również kontaktu w innych warunkach i Twoje dziecko musi dokładnie zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Dziecko bawiąc się w domu przyjaciela czy w trakcie wizyty u rodziny musi pamiętać i rozumieć, że zamiast przytulać zwierzę lepiej zająć się układaniem klocków.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA