Tabela pylenia roślin

Alergia na pyłki roślin to alergia wziewna, która jest prawdziwą gehenną dla osób uczulonych. Szczególnie duże pylenie obserwujemy wiosną i latem, a do najbardziej drażliwych i najpopularniejszych roślin pylących zaliczamy m.in.: brzozę, olchę, topolę, leszczynę, pokrzywę i babkę zwyczajną.
Marta Słupska / 02.03.2011 10:09

Legenda:

* – słabe pylenie.

** – silne pylenie.

*** – bardzo silne pylenie.

**** – niezwykle silne pylenie.

Alergia (inaczej: nadwrażliwość, uczulenie) to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na alergen, czyli uczulającą substancję. Jej uciążliwość sprawia, że alergicy szukają skutecznej pomocy, by zwalczyć objawy takie jak katar, problemy z oddychaniem, swędzenie oczu czy świąd skóry.

Zanim jednak zaczniemy zwalczać objawy, należy przeprowadzić testy skórne, by sprawdzić, na co konkretnie jesteśmy uczuleni. Badaniu podlegają wszystkie typy alergenów: wziewne, skórne i pokarmowe. Wśród testów skórnych wyróżniamy testy punktowe, śródskórne i płatkowe. Badanie trwa około dwudziestu minut.

Zobacz też: Co powinieneś wiedzieć o alergii?

Podstawowymi lekami stosowanymi w chorobach alergicznych są leki przeciwhistaminowe. Histamina to związek produkowany przez komórki układu odpornościowego, odpowiedzialny za występowanie objawów alergii – rozszerzenie naczyń krwionośnych, świąd skóry, powstawanie bąbla pokrzywkowego, skurcz oskrzeli, nadmierne wytwarzanie wydzieliny przez błonę śluzowa nosa i drzewa oskrzelowego. Dlatego też zablokowanie receptorów dla histaminy zmniejsza objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe mogą być podawane doustnie w postaci tabletek, syropu lub kropli dla dzieci. W postaci aerozolu do nosa leki te można stosować w alergicznym nieżycie nosa, a w postaci kropli do oczu u osób z alergicznym nieżytem spojówek.

Innym rodzajem leków stosowanym w przypadku alergii glikokortykosteroidy. Stosuje się je w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ ich przyjmowanie wiąże się z możliwością wystąpienia licznych działań niepożądanych. Sterydy stosuje się, gdy leki przeciwhistaminowe nie są skuteczne, a także w przypadku gwałtownych reakcji anafilaktycznych.

Ostatnio do leczenia alergii wprowadzono nową grupę leków – tzw. leków antyleukotrienowych. Leki te blokują działanie innych niż histamina związków biorących udział w reakcji alergicznej. Są to najskuteczniejsze leki w leczeniu astmy oraz alergicznego nieżytu nosa. Wśród działań niepożądanych tych leków wymienia się jednak ból brzucha, ból głowy, bóle mięśni i biegunkę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do serwisu Alergia, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące uczuleń.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!