Jak wyleczyć alergię na roztocze kurzu domowego?

Na czym polega odczulanie, gdy mamy alergię na roztocze kurzu domowego? Jak zdiagnozować alergię na roztocze? Jak sprzątać dom, by wyeliminować uczulające czynniki?
/ 28.06.2019 14:36

roztocze

fot. Fotolia

Jak diagnozuje się alergię na roztocze?

Objawy alergii na roztocze kurzu domowego najlepiej skonsultować z lekarzem alergologiem. Przeprowadzi on wnikliwy wywiad z pacjentem, zleci testy skórne lub badania krwi na obecność przeciwciał IgE.

– Należy jednak pamiętać, że testy skórne oceniają jedynie reakcję skóry na alergen i nie są równoznaczne z rozpoznaniem choroby. Interpretacja jego wyniku wymaga uwzględnienia przez lekarza wywiadu chorobowego i wyników innych badań – cytologii nosa czy prowokacyjnych prób pokarmowych – mówi dr Z. Nowacki.

Leczenie alergii na roztocze

Zdiagnozowaną chorobę o podłożu alergicznym leczy się głównie lekami przeciwhistaminowymi II generacji typu bilastyna, które znoszą biologiczne działanie histaminy przez łączenie się z jej receptorami H1.

Bilastyna, hamując aktywności histaminy odpowiedzialnej za powstanie reakcji alergicznych, zapobiega objawom alergii. Już w pierwszej dobie od podania znacznie redukuje świąd, kichanie czy ilość wodnistej wydzieliny z nosa. Lek polecany jest ze względu na szybkie (szczyt stężenia w krwiobiegu po 1,3h od podania) i długotrwałe (do 24-26h) działanie.

Ponadto bilastyna wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa i dobrą tolerancję dzięki silnemu wiązaniu z receptorem H1, a tylko śladowym z receptorami innych amin i peptydów, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. 

Uczulony – odczulony

Leki przeciwhistaminowe działają jednak objawowo i nie likwidują przyczyn alergii. Skuteczne w tym zakresie jest natomiast odczulanie, czyli alergenowa immunoterapia swoista. Leczenie polega tu na podawaniu podskórnym lub podjęzykowym wzrastających, a następnie podtrzymujących dawek alergenu w regularnych odstępach czasu. Tak zakrojoną terapię prowadzi się od 3 do 5 lat w celu wywołania tolerancji na dany czynnik uczulający. 

– Ta metoda powinna być prowadzona jedynie przez specjalistę – alergologa. Kwalifikuje się do niej każdy chory, u którego wykaże się ścisły związek objawów z alergenem oraz potwierdzi IgE-zależny mechanizm. Dzieci odczula się powyżej 5. roku życia. Metoda ta zapobiega również rozwojowi nowych uczuleń i wystąpieniu astmy u osób z ANN – mówi dr Z. Nowacki.

Immunoterapię stosuje się najczęściej równolegle z leczeniem objawowym. Miarą jej skuteczności jest spadek zapotrzebowania na przyjmowanie leku, a korzyści z niej płynące odczuwane są przez okres 8-10 lat po zakończeniu terapii.

– Pacjent po iniekcji powinien jednak pozostawać pod kontrolą lekarza co najmniej 30 minut. Możliwe jest też, choć niezwykle rzadkie, wystąpienie objawów niepożądanych od reakcji miejscowych po wkłuciu do ogólnych, jak duszność, a nawet wstrząs anafilaktyczny – zaznacza dr n. med. Zygmunt Nowacki.   

Zobacz też: Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?

Zrób to sam(o) 

Żadne leczenie objawowe czy odczulanie nie przyniosą jednak efektów, jeśli osoba uczulona na roztocze kurzu domowego nie będzie dbać o czystość swojego otoczenia. Co prawda roztoczy nie da się całkowicie wyeliminować, ale można znacznie ograniczyć ich występowanie, stosując się do kilku podstawowych zasad:

  1. Swoje łóżko susz, wietrz i odkurzaj raz w tygodniu.
  2. Pierz i prasuj w wysokiej temperaturze swoją pościel raz w miesiącu.
  3. Materace, kołdry i poduszki wietrz latem (roztocze zabija promieniowanie UV) i zimą (roztocze giną w temperaturze poniżej -15°C).
  4. Usuń z mieszkania tapicerowane meble, dywany, wykładziny, koce gromadzące kurz.
  5. Książki, pluszaki czy odzież, na których może osiadać kurz, trzymaj w zamkniętych szafkach.
  6. Ogranicz liczbę kwiatów doniczkowych w domu – na nich również osadzają się roztocze.
  7. Stosuj środki roztoczobójcze do prania, czyszczenia podłóg i mebli.
  8. Co jakiś czas usuń nagromadzony bród pod sprzętem AGD (pralka, lodówka itp.).
  9. Kontroluj temperaturę (20-22°C) i wilgotność (najlepiej 30-50%) w domu.
  10. Wietrz codziennie mieszkanie, nie przegrzewaj pomieszczeń zimą.   

W artykule wykorzystano wypowiedzi dra n. med. Zygmunta Nowackiego – specjalisty chorób dzieci, alergologa, wykładowcy Polskiego Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych. Jest on autorem wielu poradników dotyczących zasad diagnostyki i profilaktyki chorób alergicznych.

Zobacz też: Pościel dla alergika, czyli jak nie wpuścić do łóżka roztoczy

Źródło: materiały prasowe Eagle Way/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA