Jak działa odczulanie?

Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia alergii, ponieważ w wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się objawów uczulenia./fot.fotolia.pl
Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia alergii. W wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się objawów uczulenia.
/ 30.05.2011 00:15
Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia alergii, ponieważ w wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się objawów uczulenia./fot.fotolia.pl

Co to jest odczulanie?

Odczulanie jest jedyną metodą pozwalającą wyeliminować przyczynę alergii. Polega na podawaniu podskórnie lub podjęzykowo szczepionek zawierających alergen. Mechanizm terapii nie został do końca poznany - przypuszcza się, że odczulanie powoduje zmianę klasy przeciwciał reagujących z alergenem.

Jak przebiega odczulanie?

Pacjent jest kwalifikowany do odczulania przez lekarza alergologa. Zanim rozpocznie się terapię, przeprowadzane są testy alergiczne, które pozwalają określić, jaki alergen powoduje objawy uczulenia. Po dokładnym określeniu alergenu dobierany jest odpowiedni rodzaj szczepionki. Pacjent otrzymuje zwiększające się dawki szczepionki, aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej, która musi być podawana przez kilka lat.

Zobacz też: Jakie badania przeprowadzić w diagnostyce alergii?

Jakie są rodzaje odczulania?

Obecne dostępne są dwa rodzaje odczulania – w formie iniekcji i szczepionki podjęzykowe:

  •  Odczulanie w formie iniekcji podskórnych – jest to forma odczulania o większej skuteczności. Pacjent musi pojawiać się w poradni początkowo co 7-14 dni, a po osiągnięciu dawki podtrzymującej co około 4 tygodnie. Po iniekcji należy pozostać w poradni przez około godzinę na wypadek wystąpienia reakcji anafilaktycznej.
  •  Odczulanie szczepionkami podjęzykowymi – ten rodzaj odczulania ma mniejszą skuteczność niż iniekcje, dlatego też zaleca się go tylko w niektórych przypadkach. Tę formę terapii stosuje się głównie u dzieci, które boją się zastrzyków a także u osób, które ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub miejsce zamieszkania nie mogą przyjeżdżać do poradni odpowiednio często. Odczulanie podjęzykowe polega na codziennym doustnym przyjmowaniu kropli – pacjent zaczyna terapię od jednej kropli o najniższym stężeniu alergenu i podwyższa dawkę aż do ustalonej indywidualnie dawki maksymalnej.

Jaka jest skuteczność odczulania?

Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą terapii alergii, gdyż leczy jej przyczynę, a nie objawy. Skuteczność zależy przede wszystkim od rodzaju alergenu, na jaki zastosowano odczulanie. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób uczulonych na jad owadów. Odczulanie jest również z dużym powodzeniem stosowane w przypadku alergii na pyłki i roztocza. Najlepsze efekty uzyskuje się u młodych pacjentów, uczulonych na niewiele alergenów.

U wielu pacjentów, nawet jeśli nie uda się odczulić ich całkowicie, obserwuje się znaczne złagodzenie objawów alergii.

Polecamy: Co powinieneś wiedzieć o alergii?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA