Które rośliny najczęściej uczulają?

Aby pyłek rośliny mógł powodować pyłkowicę, jego stężenie w otoczeniu powinno być odpowiednio wysokie/ fot. Fotolia
Mimo, iż opisano ćwierć gatunków roślin, które wytwarzają pyłki, to tylko około 100 z nich powoduje alergię. Czy wiesz, które najczęściej?
/ 30.05.2011 00:41
Aby pyłek rośliny mógł powodować pyłkowicę, jego stężenie w otoczeniu powinno być odpowiednio wysokie/ fot. Fotolia

Czym jest pyłkowica?

Pyłkowica jest jednym z przejawów reakcji alergicznej układu oddechowego. Dochodzi do niej w skutek ekspozycji chorego na pyłki roślin, które zawierają alergeny. Te ostatnie są bezpośrednio odpowiedzialne za wystąpienia objawów alergii.

Aby pyłek rośliny mógł powodować pyłkowicę, jego stężenie w otoczeniu powinno być odpowiednio wysokie. Wpływa na to łatwość z jaką pyłek unosi się w powietrzu oraz występowanie danej rośliny. Jeśli jest ona powszechna, stężenie pyłków będzie duże. W ten sposób łatwo zrozumieć dlaczego objawy alergii u osób uczulonych na pyłki są dynamiczne i okresowe, wpływ na ich nasilenia ma pora roku (okres pyleń), miejsce (zagęszczenie roślin pylących) oraz warunki pogodowe (np.wilgoć).

Polecamy: Dlaczego mamy alergię na pyłki roślin?

Różne obszary pyleń

Wg. prof. Prof. Gennaro D’Amato (specjalisty chorób układu oddechowego i chorób alergicznych) w obrębie Europy wyróżnia się 5 obszarów w zależności do roślin pylących:

  • Obszar północny - pylą głownie trawy i brzoza;
  • Obszar środkowy – leśne drzewa liściaste, trawy i brzoza;
  • Obszar wschodni – trawy, bylica pospolita i ambrozja;
  • Obszar śródziemnomorski – trawy, oliwka, cyprys i parietaria.

Polska należy do obszaru środkowego!

Które pyłki najczęściej powodują alergię?

Drzewami, które najczęściej powodują alergię w naszym kraju są: brzoza, olcha, leszczyna, lipa, wiąz, buk i wierzba.

Wśród traw, które stanowią najczęstszą przyczynę pyłkowicy należy wymienić: mietlice białą, życicę trwałą, wiechlina łąkowa, tomka, wonną, kłosówkę wełnistą, tymotka oraz krupówka pospolita.

Również warto wspomnieć o roślinach nie ujętych powyższej w klasyfikacji: życie, pszenicy i kukurydzy, które zalicza się do zbóż oraz chwastach: pokrzywa, bylica, babka i szczaw.

Czytaj też: Jak wygląda sezonowość pylenia roślin?

Zalecenia dla alergików

Osoby, narażone potencjalnie na pyłki roślin powinny posiadać aktualny kalendarz pyleń. Na czas pylenia zaleca się przebywanie w domu i nie otwieranie okien.

Ze względu na wpływ warunków atomosferycznych na pylenie, najlepszym miejscami wypoczynku dla osób narażonych są góry i morze.

Warto jednak pamiętać, że wyjątek stanowi Morze Śródziemnie, gdzie pylą kwiaty oliwki oraz parietarii!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA