Jak skutecznie zapobiegać anafilaksji?

Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia
Anafilaksja stanowi najcięższą formę alergii, niekiedy zagrażającą życiu. O wiele skuteczniejsze od leczenia anafilaksji jest zapobieganie jej wystąpieniu. Kluczem do tego jest identyfikacja czynnika wywołującego i przestrzeganie kilku zasad.
/ 30.05.2011 18:08
Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia

Rozpoznaj i unikaj

Po wystąpieniu reakcji anafilaktycznej należy zgłosić się do alergologa, który przeprowadzi odpowiednie badania w celu wykrycia alergenu. W zależności od rodzaju czynnika uczulającego pozwoli to na jego unikanie:

  •  W przypadku alergii na leki należy zawsze informować wszystkich swoich lekarzy i inny personel medyczny o przebytej reakcji anafilaktycznej. O ile to możliwe, korzystniejsze jest stosowanie leków doustnych niż podawanych inną drogą (np. dożylną).
  •  Osoby uczulone na jad owadów powinny unikać przebywania latem w ogrodach, lasach, na kempingach itp. Należy unikać ubrań w jaskrawych kolorach i perfumowanych kosmetyków mogących przyciągać owady. Dobrym wyborem będą natomiast ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz zakryte obuwie.
  •  Gdy stwierdzona zostanie alergia na pokarm, należy uważnie czytać etykiety produktów spożywczych i unikać posiłków wysoko przetworzonych. W restauracjach należy pytać o składniki dań. Trzeba również pamiętać, że niektóre owoce, np. banany czy awokado, mogą powodować alergię krzyżową. Oznacza to, że jeśli jesteśmy uczuleni na produkt A, to będziemy również uczuleni na produkt B, mimo że nigdy się z nim nie zetknęliśmy.

Odczulaj

W przypadku niektórych alergenów, np. jadów owadów oraz pewnych leków możliwe jest zastosowanie odczulania. Polega ono na podawaniu małych dawek alergenu (np. penicyliny, insuliny) i stopniowym ich zwiększaniu w krótkim czasie, co 15-30 min. Odczulanie powinno być prowadzone w szpitalu ze względu na możliwość wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej.

Przeczytaj: Co może się wydarzyć w przebiegu anafilaksji?

Bądź dobrze przygotowany

Strategia unikania alergenów nie zawsze jest skuteczna, również nie u wszystkich osób udaje się wykryć przyczynę anafilaksji. Z tego powodu każda osoba, u której wystąpiła taka reakcja, powinna zostać wyposażona w ampułkostrzykawkę z adrenaliną, którą stale należy nosić przy sobie. Lek trzeba podać zawsze gdy wystąpią trudności w oddychaniu czy objawy wstrząsu, również w razie wątpliwości czy jest to wstrząs anafilaktyczny. Adrenalinę można wstrzyknąć samodzielnie w zewnętrzną powierzchnię uda. Ponieważ szybko może dojść do utraty przytomności, warto nosić przy sobie informację o uczuleniu i posiadanej adrenalinie, żeby osoby z otoczenia mogły podać lek. Dobrym pomysłem jest noszenie bransoletki z taką informacją.

Polecamy: Jakie są najczęstsze przyczyny anafilaksji?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA