Jak rozpoznać pokrzywkę?

Jak rozpoznać pokrzywkę?
Mimo, że pokrzywka alergiczna nie jest ciężką jednostką chorobową, to jednak jej wykrycie często jest niejednoznaczne i stanowi problem diagnostyczny, a samo leczenie wymaga zarówno środków farmakologicznych jak i nierzadko zmiany nawyków pacjenta.
/ 27.04.2011 15:54
Jak rozpoznać pokrzywkę?

Rozpoznanie pokrzywki i szukanie jej przyczyn

O ile samo rozpoznanie pokrzywki nie nastręcza trudności, ponieważ towarzyszy jej osutka bąblowa znikająca bez śladu, krótkotrwałe utrzymywanie się wykwitów, występowanie świądu skóry, które wspólnie dają bardzo charakterystyczny obraz kliniczny. Natomiast znacznie trudniejsze jest wykrycie czynników powodujących u danej osoby pokrzywkę. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ tylko przez wyeliminowanie przyczyny pokrzywki można ją wyleczyć. I tak w sytuacji, gdy domyślamy się podłoża alergicznego choroby stosuje się:

  •  punktowe testy skórne,
  •  oznaczanie swoistych immunoglobulin klasy E (IgE) dla podejrzewanego czynnika wywołującego chorobę,
  •  próbę eliminacji i prowokacji alergenem w celu potwierdzenia rozpoznania.

W przypadku pokrzywki o podłożu fizykalnym testy są stosowne do podejrzewanego czynnika wywołującego. Na przykład próba uciskowa w pokrzywce z ucisku, odpowiednio próba cieplna czy reakcji na zimno w pokrzywkach wywołanych tymi czynnikami. Aby mieć pełen obraz czynnika chorobotwórczego warto jest wykluczyć zakażenie pasożytami (także mogą wywoływać reakcję pokrzywkową), wykonać test penicylinowy czy badanie w kierunku utajonego zakażenia.

Przeczytaj: Skąd się bierze pokrzywka?

Leczenie pokrzywki

Gdy już uda nam się znaleźć czynnik będący przyczyną pokrzywki jesteśmy na najlepszej drodze do jej wyleczenia, ponieważ głównym sposobem walki z chorobą jest unikanie czynnika wywołującego objawy. Drugim stopniem leczenia jest łagodzenie objawów. Jeżeli przyczyną jest spożycie pokarmu, jako leczenie stosuje się środki mające neutralizować działanie alergizujące (leki przeciwhistaminowe, wapno, witamina C). Gdy przyczyną jest lek, stosowane są środki przeczyszczające lub moczopędne. Ponadto dużą skuteczność w leczeniu pokrzywki o podłożu alergicznym mają leki przeciwhistaminowe (blokują receptor dla histaminy i nie może ona wywołać reakcji pokrzywkowej). Także w pokrzywce o podłożu fizykalnym stosowane są leki przeciwhistaminowe. Jedynie w rzadkich przypadkach stosuje się glikokortykosterydy ogólne. Cały proces leczenia jest jednak czasochłonny i bardzo indywidualny, dlatego wymaga cierpliwości i zrozumienia ze strony pacjenta. Jeśli chodzi o pokrzywkę aspirynową, pacjenci stosują specjalną dietę pozbawioną azobarwników, benzoesanów, piwa, wina i niektórych gatunków jabłek.

Polecamy: Jakie są rodzaje terapii w alergii?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA