Jak objawia się alergia na leki przeciwpadaczkowe?

Antybiotyki wchodzą w niebezpieczne oddziaływania z preparatami witaminowo-mineralnymi //fot. Fotolia
Choroby przewlekłe wymagają również przewlekłej terapii. Szczególnie te, które stwarzają poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta muszą być leczone w pełni kontrolowany sposób tak, by choroba dawała jak najmniej objawów. Do takich chorób należy epilepsja.
/ 30.05.2011 01:10
Antybiotyki wchodzą w niebezpieczne oddziaływania z preparatami witaminowo-mineralnymi //fot. Fotolia

Co to jest padaczka?

Epilepsja, czyli padaczka jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego o niejednorodnej etiologii. Polega ona na pojawieniu się nieskoordynowanych wyładowań komórek nerwowych, które następnie przekazywane drogami pobudzeń dają sygnał innym rejonom mózgu lub mięśniom do skurczu. Objawy mogą być różnorodne, a choroba wymaga szczegółowej diagnostyki, a następnie odpowiedniego leczenia. Istnieje wiele grup leków stosowanych w terapii padaczki, a wśród nich niektóre mogą powodować alergię.

Najczęściej alergizujące leki przeciwpadaczkowe

Do leków przeciwpadaczkowych najczęściej powodujących alergię należą szeroko stosowane fenytoina, lamotrygina, karbamazepina oraz inne. Jeśli jesteś uczulony na jakikolwiek lek, informuj o tym zawsze lekarza. Kontroluj również ulotki lekarstw.

Kto jest szczególnie narażony?

Chorzy na padaczkę są szczególnie predysponowani do rozwinięcia alergii na leki. Szczególnie narażeni są chorzy, którzy we wcześniejszych latach życia mieli objawy niepożądanych objawów polekowych. Dodatkowo uważać powinni pacjenci z atopią, jako że ich układ odpornościowy może reagować w sposób bardziej żywiołowy na wszelkie antygeny.

Czas wystąpienia objawów

Kiedy przyjmujesz po raz pierwszy lek przeciwpadaczkowy musisz zachować szczególną uwagę. Dlatego często rozpoczęcie terapii przeprowadza się w szpitalu. Objawy pojawiają się zazwyczaj dość szybko- już w przypadku kilku, kilkudziesięciu minut. Czasem na reakcję trzeba poczekać kilka godzin. Późne powikłania mogą być przesunięte w czasie nawet o kilka dni.

Przeczytaj: Jakie objawy towarzyszą alergii na leki?

Co powinno budzić moje zaniepokojenie?

Najczęstszym objawem alergii na lek przeciwpadaczkowy są reakcje skórne, głównie pokrzywka. Charakterystyczną zmianą skórną jest również obrzęk naczynioruchowy- czerwone, ostro odgraniczone, czerwone plamy. Poinformuj lekarza tak szybko jak zauważysz te zmiany.

Najgroźniejszym, a jednocześnie najrzadszym objawem alergicznym jest wstrząs anafilaktyczny. Rozszerzenie się naczyń powoduje spadek ciśnienia tętniczego, a przez to zmniejszenie ukrwienia narządów, w tym mózgu i serca. Należy natychmiast wezwać pogotowie, a jeśli chory ma przy sobie odpowiednie leki, których jesteś pewien (adrenalina) podaj je.

Polecamy: Co zrobić w przypadku alergii na leki?

Alternatywy?

Oczywiście nie można podawać regularnie leków, na które pacjent jest uczulony. Dlatego w przypadku alergii, lekarz wybierze odpowiedni, skuteczny lek o innej budowie chemicznej i o niższym potencjale alergizującym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA