Jak leczyć alergię pokarmową?

Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia
Odpowiednie leczenie obejmuje przede wszystkim ustalenie, jaki składnik pożywienia wywołuje objawy alergii pokarmowej. Podstawą leczenia jest, bowiem dieta. Sporo badań poświęcanych jest nowym metodą leczenia opartym na immunoterapii.
/ 31.05.2011 00:15
Kiedy szczepienie pracowników przeciw grypie jest zwolnione z podatku?/ fot. Fotolia

Eliminacja alergenów

Najlepszą metodą leczenia alergii pokarmowej jest eliminacja trwała lub czasowa, uczulających produktów z diety. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza w przypadku alergii na kilka produktów. Prawidłową dietę pomaga ułożyć specjalista – lekarz lub dietetyk. Ważne jest, żeby chory umiał odpowiednio czytać etykiety na opakowaniach produktów, aby mógł zidentyfikować uczulający go alergen i uniknąć w ten sposób nieprzyjemnych reakcji. Istotne jest również zwracanie uwagi na posiłki serwowane w barach i restauracjach.

W przypadku małych dzieci karmionych piersią, całkowite wykluczenie uczulającego białka polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety u matki. Dla niemowląt karmionych sztucznie wskazane są preparaty o zmniejszonej alergenności (hydrolizaty o znacznym stopniu hydrolizy białka lub mieszanki elementarne). Na rynku jest wiele preparatów dla dzieci spełniających takie wymagania. W przypadku alergii na mleko krowie zaleca się unikać również mleka zwierząt innego gatunku (mleko kozie, owcze), oraz hydrolizatów o nieznacznym stopniu hydrolizy białka.

Przeczytaj też: Alergeny ukryte w alergii pokarmowej - czym są?

Już nigdy orzeszków ziemnych?

Nie zawsze dietę eliminacyjną trzeba stosować do końca życia. Większość alergii pokarmowych ustępuje u dzieci w wieku szkolnym. Niestety nie zawsze tak jest np. prawdopodobieństwo ustąpienia alergii na orzeszki ziemne wynosi tylko 20%. Gdy dana osoba, jako dziecko, była uczulona na wiele pokarmów, istnieje większe ryzyko, że część z nich będzie uczulała ją również w wieku dorosłym.

Leczenie farmakologiczne

Dieta nie zawsze zabezpiecza chorego przed występowaniem dolegliwości. Dlatego indywidualnie stosowane jest również leczenie farmakologiczne. Leki przewciwhistaminowe przynoszą częściową poprawę w przypadku zmian skórnych IgE-zależnych oraz w zespole alergii jamy ustnej. Glikokortykosteroidy stosowane doustnie przynoszą poprawę w przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego (np. eozynofilowe zapalenie przełyku lub żołądka). Krótkotrwałe podawanie sterydów pomaga łagodzić ciężkie objawy, jednakże długotrwała terapia nie jest polecana.

Immunoterapia

Próby stosowania immunoterapii swoistej (odczulanie chorych alergenami pokarmowymi podanymi doustnie lub podskórnie) okazały się dość niebezpieczne. U niektórych występował, bowiem wstrząs anafilaktyczny. Możliwe jednak, że terapia ta okaże się skuteczna i mniej niebezpieczna przy użyciu przeciwciał monoklonalnych anty-IgE oraz alergenów rekombinowanych.

Nieswoista immunoterapia może w przyszłości stanowić dobrą metodę leczenia. Choremu podawany jest immunoaktywny peptyd, który stymuluje nieswoiście układ immunologiczny. Próby wprowadzenie takich metod są w fazie badań.

Sprawdź: Na czym polega odczulanie?

Leczenie wstrząsu anafilaktycznego

Ważne jest szybkie postępowanie w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, które miały w przeszłości wstrząs anafilaktyczny, chorują na astmę lub są uczulone na orzeszki ziemne owoce morza lub nasiona, powinny mieć przy sobie ampułkę z adrenaliną i wstrzyknąć ją sobie w razie wystąpienia objawów wstrząsu. Dobrze również, jest mieć przy sobie karteczkę, na co się jest uczulonym i jak wygląda postępowanie w razie wstrząsu, aby osoby trzecie wiedziały jak mogą pomóc.

Aktualnie leczenie alergii pokarmowej polega na unikaniu uczulających produktów w diecie. Wstrząs anafilaktyczny wymaga szybkiego wdrożenia odpowiedniego postępowania. W przyszłości prawdopodobnie zostaną wprowadzone nowe metody terapii, wpływające bezpośrednio na układ immunologiczny człowieka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA