Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Inhalatory i nebulizatory, czyli skuteczny sposób na wiosenne infekcje

Zobacz artykuły na temat:leczenielekialergiaprzeziębieniekatarkaszel
  SAFEHOUSE DomBezAlergii.com
Specjalistyczne porady i zakupy dla alergików
Jedną z najskuteczniejszych form leczenia dolegliwości związanych z górnymi drogami oddechowymi są inhalacje z użyciem specjalistycznego sprzętu do nebulizacji, czyli urządzenia, które rozprasza lek w formę aerozolu i ułatwia jego wchłanianie. Jak działają nebulizatory i inhalatory i czym się kierować w ich wyborze?

Przełom zimy i wiosny to czas, w którym często zapadamy na różnego rodzaju infekcje i jesteśmy bardziej podatni na działanie wirusów i bakterii. Katar, zapchany nos, zapalenie krtani, a nawet płuc, to w okresie przejściowym bardzo powszechne choroby układu oddechowego zarówno wśród dzieci, jaki i dorosłych.

Jedną z najskuteczniejszych form leczenia takich dolegliwości są inhalacje z użyciem specjalistycznego sprzętu do nebulizacji, czyli urządzenia, które rozprasza lek w formę aerozolu i ułatwia jego wchłanianie. Lek podany w ten sposób, podczas oddychania, dociera dokładnie w miejsce, w którym powinien działać, a taka terapia jest często dużo bardziej efektywna niż tradycyjne metody. Tutaj jednak pojawia się wiele niewiadomych...

Czym się kierować w wyborze inhalatora?

Przy wyborze inhalatora należy zwrócić uwagę na kilka istotnych danych, które podpowiedzą nam, czy sprzęt, który wybraliśmy spełni nasze oczekiwania. Zależy nam przecież, by lek trafił do miejsca, w którym ma zadziałać.

Wielkość cząsteczek na jakie rozbijany jest lek przy nebulizacji jest określana w μm i istnieją trzy sposoby jej pomiaru. Najbardziej dokładnym systemem pomiarowym jest Malvern – MMD (nie mylić z systemem API MMAD – najmniej dokładnym i niestety najczęściej stosowanym przez producentów). Po krótce, im mniejsza jest cząsteczka, tym większy jest jej zasięg. Oznacza to, że cząsteczki w rozmiarach powyżej 8 μm zatrzymają się w krtani i tchawicy, a do oskrzeli i płuc dostaną się tylko te, których rozmiar jest mniejszy od 5 μm. Dlatego dobre urządzenie do nebulizacji powinno wytwarzać cząsteczki o rozmiarach 1-5 μm.

Warto wiedzieć: Czy aspiryna może wywołać alergię?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok brzoskwiniowy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 20:40 2016-04-05 przez: ~gość (91.214.*.*)
Wiosna głównie niesie ze sobą katar i kaszel. Jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest podanie fosidalu na kaszel, żeby zatrzymać chorobę na samym początku. A na katar wspomniane inhalacje i częste oczyszczanie nosa.
dodano: 10:56 2015-07-31 przez: ~Weronika (188.146.*.*)
Inhalacja nie tylko jest bardziej efektywna niż tradycyjne podawanie leków, ale również zapewnia uniknięcie skutków ubocznych leczenia. Ważny jest również wybór odpowiedniego urządzenia do inhalacji. Innowacyjne rozwiązania zastosowano w inhalatorze pro sanity. Chodzi o możliwość regulacji wielkości cząsteczki, co pozwala leczyć różne obszary dróg oddechowych.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter